Най-новият проект на Плевенска филхармония съвместно с Руслан Мъйнов събра многобройна публика на концерта на открито в Регионален исторически музей – Плевен. Заедно с Общински хор „Гена Димитрова” и децата от вокална група „Арлекино” при читалище „Съгласие 1869” успяха да превърнат първата си изява в истински празник на руската музика. Под диригентската палка на Левон Манукян те представиха популярни детски песни, руски цигански романси и музика от любими филми като „Диамантената ръка”, „17 мига от пролетта”, „Тримата мускетари”, „Кавказка пленица”, „Бялото слънце на пустинята”.
Подобни новини
Кметът доволен от работата на снегопочистващите фирми. Благодари на гражданите, почистили си пред домовете и офисите
Една е фирмата, която днес се е отзовала на призива на кмета Георг Спартански да помогне за почистването на квартал „Сторгозия“. Това е фирма с управител Милен Маринов. Тъй като фирмата, която има договор за почистване на „Девети квартал” и „Сторгозия” не смогва с наличната техника, се е наложило да се търси допълнително такава от други фирми. От тази сутрин на фирмите е разпоредено да влязат и в малките улички на града, като с приоритет ще се чисти към контейнерите за отпадъци. Целта е сметопочистващите фирми да могат да стигнат до тяхи да не се образуват преспи, които ограничават достигането им.
Поредица от срещи и приемна проведе омбудсманът Мая Манолова
В Плевен вчера бе омбудсманът на България Мая Манолова. Преди срещите си с кмета на града Георг Спартански и областния управител Ралица Добрева, общественият защитник посети Дома за медико-социални грижи за деца до 3 г. След разговор с ръководството и персонала на дома Мая Манолова заяви, че е прокарана абсурдната идея децата от дома да бъдат настанени в защитени жилища. „Това ще ги обрече на смърт ”- категоричен е общественият защитник и тя ще настоява да се спре процесът на преместване на деца, които имат нужда от 24-часови медицински грижи от лекари, кинезитерапевти, рехабилитатори, психолози. Мая Манолова заяви, че ще изготви препоръка към Агенцията за социално подпомагане да се спрат действията на регионалното звено в Плевен.
МУ – Плевен ще работи по европроект за създаване на център за млади учени
Безвъзмездната финансова помощ от 695 631 лв. е получил плевенският Медицински университет за проекта си „Създаване на център за обучение на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени към Факултет „Медицина“ на МУ-Плевен“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. В продължение на 24 месеца висшето училище в Плевен ще осигурява подкрепа за развитието на докторантите, специализантите и младите учени във Факултет „Медицина“ чрез разработване на учебни програми и провеждане на курсове по “Ключови компетенции за успешна научна кариера” и „Персонализиран подход в предоперативната подготовка и оперативното лечение на пациенти чрез минимално инвазивна хирургия, базиран на образни реконструкции, 3D визуализация и виртуална симулация“; провеждане на обучение за участие и подготовка на научноизследователски проекти, трансфер на технологии и управление на интелектуалната собственост; практическо обучение по програма „експериментална наука“. „Ще се осигури необходимата подкрепа за индивидуалното научно и кариерно развитие на лицата от целевата група. Ще се провежда активна промоция на докторантите, специализантите и младите учени пред потенциални работодатели и партньори в бъдещи съвместни проекти. Дейностите по информация и публичност ще бъдат провеждани както на ниво организация, така и сред широката общественост чрез организиране на пресконференции и кръгли маси. Ще бъде създаден специализиран уебсайт на проекта, който ще осигурява възможност за популяризиране на дейностите и за комуникация между ръководството на проекта и целевата група; както и профил за публикуване на материали от страна на участниците от целевата група и форум за дискусии”, обясни на пресконференция проф. д-р Славчо Томов, ректор на МУ – Плевен и допълни, че това е една финансова инжекция за университета, чрез която ще се работи за усъвършенстване на младите специалисти.
Ръководител на екипа по управление и изпълнение на проекта е проф. д-р Мария Средкова, а координатор е доц. д-р Галя Ставрева – зам.-ректор по научноизследователска дейност. Членове на екипа са доц. д-р Пенчо Тончев – администратор научноизследователска дейност, Анелия Луканова – счетоводител и Илиян Йончев – юрист.