Родният дом на артиста Григор Вачков ще стане информационно-технологичен център за култура, творчество и комуникация. Инициативата е на регистрираното през август миналата година Сдружение с нестопанска цел „Григор Вачков”, уточняват от пресцентъра на Община Левски. Целта беше сдружението да кандидатства по мярка 321 на Програмата за развитие на селските райони с проекта за трансформиране на дома на Григор Вачков. Така се стигна до подписване на договор между Държавен фонд „Земеделие” и сдружението в с. Трънчовица за отпускане на финансова помощ за реализирането на проекта.
Подобни новини
Иван Ташев Иванчев – последователят на Алеко
Туристическото движение в България се появява в края наXIX-тивек. За родоначалник се счита големият български писател Алеко Константинов – Щастливеца. У Алеко за пръв път се създава идеята за туристическо дружество. Тази идея се оформя окончателно когато през юли 1889 г. той предприема един многодневен излет из Витоша. Още същата година се основава дружество “Урвич клуб” по името на средновековната българска крепост в близост до София по пътя за Самоков. Шест години след основаването на “Урвич клуб” на 27 август 1895 г. Алеко Константинов организира първият масов излет у нас до Черни връх. На състоялото се тогава на върха събрание за председател на дружеството е избран патриарха на българската литература Иван Вазов.
Един достоен последовател на Щастливеца е и героят на днешният ни разказ.
Иван Ташев Иванчев е роден на 13 август 1907 г. в Плевен.
Гимназията по лозарство и винарство с три проекта по „Еразъм +”
20 ученици от Професионалната гимназия по лозарство и винарство „Александър Стамболийски” – Плевен са на практика в Испания по програма „Еразъм +”. До 23 април, заедно с двама свои преподаватели, те ще се обучават по европейски модели за съпричастност към хората с увреждания, съобщи директорът Бисерка Илиева. Друга група от петима ученици и двама учители ще отпътуват на 16 април за Словения.Там те ще участват в проект, посветен на хармонията с природата. За тази цел плевенските деца са изработили изделия от естествени материали, които ще представят на благотворителен базар. Проектът се реализира с четири партньорски държави – Германия, Италия, Словения и България.
Учениците и педагозите имат възможност да работят по три европейски проекта за една календарна година. Идеята е младите хора да се запознаят от близо с други общности и култури, което е много важно не само да се усвояват професионалните компетентности, но да се създават нови приятелства с младежи от други държави, споделя Бисерка Илиева.
По трета програма 9-има представители на гимназията ще участват в заключително мероприятие, което ще се проведе през месец май в Турция.
Учебното заведение кандидатства по два нови проекта за следващата година. Те са свързани с ученическа практика в Англия и партньорство с други организации. Гимназията ще се включи и, като партньор по проект за интегриране на етническите малцинства.
Цветница в Плевен
Във всички плевенски храмове беше отбелязан празникът Цветница. В храм „Света Троица“ бе отслужена празнична литургия. Стотици миряни дойдоха да се помолят за здраве и успех на близките си. След богослужението хората отнесоха осветените върбови клонки в домовете си за здраве и предпазване от болести и зло. Вярва се, че осветената върба има предпазна и възпроизвеждаща […]