Всяка година 17 май – Световен ден за борба с хипертонията, протича под различно мото. Това се прави с цел повишаване информираността на гражданите по различни въпроси, свързани с високото кръвно налягане. Тази година Българска лига по хипертония избра бъбречните заболявания да бъдат във фокуса на националната кампания за отбелязване на Световния ден на хипертонията, тъй като нарушенията на бъбречната функция са едни от най-тежките й усложнения.
Подобни новини
Плевенските баскетболисти започнаха сезона с победа
Бихме я нарекли „сладка”, защото беше много необходима за самочувствието на домакините, които през този сезон започнаха с добре комплектован състав и класни състезатели. Но напрегнатата обстановка и големият залог можеха да изиграят лоша шега на „Спартак”. Началото беше добро за плевенчани и те поведоха, но сините бързо изравниха играта, водени от Павлин Иванов, който нижеше точка след точка. Така първата част завърши при резултат 21:19.
Втората чeтвърт подложи на изпитание домакините, които правеха доста грешки и закономерно губеха на почивката с 38:42. Развръзката дойде в края на мача, когато се развихри Мартин Маринов и тройката, която отбеляза, като че ли демобилизира баскетболистите на „Левски”.
В 13 часа днес е конкурсът за директор на Северняшкия ансамбъл
Само двама са кандидатите, подали документи за участие в конкурса за директор на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев” – Плевен. Това съобщи на оперативното заседание в понеделник Стефка Григорова, началник на отдел „Култура” в Община Плевен. Днес в 13 часа ще стане ясен и избора на специалната комисия, в която са […]
Уникална операция спаси пациент в Плевенската неврохирургия
В Плевенската клиника по неврохирургия беше направена уникална операция на 57-годишен пациент, пострадал при пробождане на главата с бамбукова пръчка. Инцидентът е станал в село Дерманци, където живее мъжът. Той е паднал върху бамбуковата пръчка, която е била поставена в саксия с цвете. „След като е проникнала в главата му през едното око, тя е преминала през главния мозък и е достигнала малкия мозък на пациента”, разказа доц. д-р Йордан Панов – завеждащ Клиниката по неврохирургия при УМБАЛ „д-р Георги Странски” и ръководител на екипа, извършил двучасовата операция за отстраняване на бамбуковата пръчка. В операцията са участвали още д-р Вълков и д-р Любенова.