На 28 април ще се събере Приемателна комисия за така наречения Акт 16 на проекта за Интегриран градски транспорт в частта му за изградената нова тролейбусна мрежа. Новопостроените тролейбусни линии по маршрутите към компрекс „Кайлъка” и „Девети квартал” ще тръгнат след като се извървят всички стъпки за осъвременяването на транспортната схема и одобрението й от Общинския съвет. Депото за домуване на тролейбусите е готово и няма да има машини, които ще нощуват по улиците, каза на редовната оперативка днес кметът Георг Спартански.
Подобни новини
Посрещаме лазарки
В народните представи лазаруването се свързва с пролетта, младостта и желанието за здраве, плодородие и благополучие през годината. Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение от всички. Той се отбелязва винаги в събота седмицата преди Великден. На този ден се изпълнява обичая лазаруване.
Летни цветя засади „Паркстрой” пред сградата на общината
1000 броя петунии и тагетес засади общинска фирма „Паркспрой“ пред входа на сградата на общинската управа в Плевен. Те са оформени във фигури на площ от 22 квадрата. Избрани са тези видове от летните цветя, тъй като растат приблизително на еднаква височина и се съчетават в свежа цветова гама.
Д-р Володя Попов: На Балканите всеки квадратен метър може да даде уникално откритие
Глинена плочка с пиктографски знаци от преди пет хиляди години от новата ера беше открита това лято при разкопките край село Рибен, община Долна Митрополия. Ценната находка стана сензация в археологическите среди и предизвика обществен интерес, тъй като дава заявка за протописменост, преди тази в Шумер и Египет и преди линейното писмо. Археологът д-р Володя Попов, директор на Регионалния исторически музей в Плевен обясни за радио „Плевен”, че „Балканският полуостров се намира на такава територия, където е правена световната история и когато копаем старините на България, просто копаем старините на света. На Балканите всеки квадратен метър може да даде уникално откритие, като това от римската крайпътната станция Ад Путеа, намираща се днес край плевенското село Рибен. Новите артефакти оттам дават информация за едно общество и цивилизация от преди 5 000 години преди новата ера, халколита на Балканския полуостров.Това е вселена, която все още света не познава достатъчно, защото начинът на живот на онези хора е дал началото на първата архитектура, изграждането на селище, създаването на сериозни занаяти и земеделие, обработката на благородни метали и развитието на търговия.