„Ролята на уличния музикант е да дарява усмивки на минувачите, да променя атмосферата по улицата и да дава друг отенък, в зависимост от произведението, което свири”. Това споделя 18 годишният Кристофър Кем, който често свири на цигулка в центъра на Плевен. Той е възпитаник на НУИ „Панайот Пипков”, учил е специалността „виола” при Диана Петкова . Като ученик е имал участия в концерти и конкурси. Продължава да свири в училищния ансамбъл „Бревис” с диригент Пламен Марков. Често гостува на изявите на Дружеството на писателите в Плевен, а Шуберт остава любимият му композитор. По думите на младия цигулар той се занимава с ”улична музика”, за което мечтае от 10-годишната си възраст.
Подобни новини
Публиката в очакване на „Вишнева градина” на плевенския театър
Плевенските зрители са в очакване на най-новата постановка на ДКТ”Иван Радоев”. Това е пиесата „Вишнева градина” от Чехов.
Режисьор на спектакъла Василий Сенин, който за втори път гостува на плевенска сцена. Той изрази удоволствие от посещението си в Плевен и припомни, че отдавна не се е срещал с нашата театрална публика. „От деня на премиерата на „12-а нощ” минаха години, и за съм пораснал. Надявам се новата постановка да се хареса на зрителите”, каза младият режисьор.Той сподели, че има хубави спомени от работата си с прекрасните актьори от нашата трупа, сред които Красимира Кузманова, Адриян Филипов, Нина Илиева. „Видях екипа и ми се поиска да направя точно тази пиеса”, каза още Сенин.
Студентка по медицина в Плевен с първа награда
22 годишната Шенай Сунай от Медицински университет -Плевен спечели първа награда от Националната академия по хирургия, провела се от 18 до 20 ноември в София. Момичето е от Шумен, учи четвърта година специалност „Медицина”. Талантливата студентка мечтае да стане отличен хирург и да представя България достойно на световно ниво. Първата стъпка към осъществяването на мечтата й е да се яви на този престижен конкурс. На него тя представя научна разработка на тема „Метаболитна хирургия, като лечение за диабет от тип 2”.
За този проект тя се подготвя близо два месеца, като търси съдействието на преподаватели и специалисти от Шумен и Плевен. Намира и единствения български пациент на когото е направена такава операция в Турция и е в добро здравословно състояние.
Този вид хирургия е непозната в нашата страна. За първи път е направена и представена от бразилския хирург Аурелио де Палма преди 17 години. Тази практика вече се въвежда в много болници в чужбина.
Метаболитната хирургия е различна от бариатричната.Тя се концентрира върху стомах, тънки черва, където храносмилателния тракт се променя с хирургични средства за понижаването на количества храна и за постигане на ефективно хормонално равновесие.Това разказва Шенай, която първа в нашата страна представя такава операция по време на конкурса. На него са се явили над 100 души от цялата страна, като 15 от тях са от плевенския университет. По регламент участие могат да вземат студенти от 4, 5 и 6-ти курс. По време на изпита публиката също може да задава въпроси, тъй като това са студенти-медици.
Деца ще творят през лятото в Центъра за техническо творчество
Центърът за ученическо техническо и научно творчество – Плевен организира занимания по интереси от 19.06.2017 г. до 30.07.2017 г. в рамките на лятна ваканция – 2017 – информира инж. Иван Николов – ръководител на центъра. Той уточни за радио „Плевен”, че заниманията ще се водят от 9 до 12 ч. в четири направления. Както всяка година, и през това лято преподавателят по математика Тодорка Игнатова ще занимава математиците в интересната форма – „1,2,3 –математика учи”. На учениците от 9 до 12 години ще се представят забавни игри за развиване на умения за логика, въображение, бързина, наблюдателност и творчество. Примерни такива са танграми, морски шах, рисунки и схеми за развиване на дясно и ляво полукълбо на мозъка, определяне коя е следващата фигура в редица, да се поставят правилни символи в квадрат, кръг, ромб, триъгълник, изработване емблема на отбора и други подобни игри.