Регионален исторически музей – Плевен организира дарителска кампания за събиране на предмети от периода – началото на миналия век до 1989 година. Музейните специалисти се обръщат с молба към гражданите да потърсят в домовете си запазени вещи, снимки, пощенски картички и документи, свързани с бита, празниците и честванията. Инициативата ще продължи през цялата година. Основната задача на музея е да издирва, изучава, съхранява, представя и популяризира тези свидетелства за историята на нашия град. „Съхранявайки ги, ние съхраняваме паметта на Плевен и можем да кажем, че сме така наречената „културна банка”, каза Нели Дакова, ръководител направление „Нова и най-нова история”.
Подобни новини
Ученици от ПГ по туризъм се запознаха отблизо с работата на Общинския съвет
Група от 20 ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ – Плевен присъства днес на заседанието на Общински съвет – Плевен. Децата са от клуб „Европейски хоризонти“ с ръководител Камелия Баръмова, преподавател в гимназията.
„В клуба участват 20 деца от 8, 9 и 10 клас, работим от началото на учебната година. В „Европейски хоризонти“ се запознаваме с работата на институциите у нас и в Европа. Децата са много ентусиазирани, интересно им е и желаят да видят отблизо как се случват нещата, за да могат да си създадат реална представа за това що е власт“, сподели на сесията днес г-жа Баръмова. И допълва, че макар и малки, учениците имат активна гражданска позиция, интересуват се от случващото се в страната и имат своето мнение.
Продадоха блок „Тотлебен”
“Уршула-Ивона” ЕООД е единственият кандидат, който е подал документи за участие в обявения от Община Плевен публичен търг за продажбата на печално известния блок на ул. ”Генерал Тотлебен” № 33 в жк ”Сторгозия”, това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Спечелилият участник е предложил цена от 848 020 лв. без ДДС при обявена първоначална цена за участие от 825 000 лв.
Кестените отново цъфнаха – предвещават люта зима
Пет кестена разцъфтяха в плевенския парк „Кайлъка“ в края на последните за годината горещини. На фона на оголелите корони покрай входната алея, чиито листа окапаха още в първите дни на септември, упоритите дървета преди залата с кривите огледала освен с цвят се сдобиха и със свежозелени листа. Тук-там разцъфтяха отново и белите им цветлета. А по-възрастните плевенчани побързаха да предвещаят люта зима, тъй като поверието гласи, че ако дърво цъфне през есента ни чакат виелици и студ.