Дирекция „Военноисторически музеи“ (ВИМ) – Плевен дарява две кариатиди (женски скулптурни фигури) за изграждането на Мемориал на загиналите от Девета пехотна плевенска дивизия войници в Балканските войни и в Първата световна война. Това съобщи директорът доц. Милко Аспарухов пред участниците в научната конференция, посветена на 100-годишнината от Първата световна война. Той обясни, че двете фигури са дело на скулптора Георги Гергов и са изработени по повод 100 години от Освобождението на Плевен. Фигурите на майки-оплаквачки са от полиран гранит. Те са закупени със средства на плевенчани през 1977 година и стоят на съхранение във фонда на дирекцията.
Подобни новини
„Синя зона” ще работи на 10 декември
Режимът на платено паркиране на пътни превозни средства в обособените зони за платено паркиране на територията на гр. Плевен няма да се преустановява на 10.12.2019 г. Това информират от ОП „Център за градска мобилност”. Заповедта на кмета Георг Спартански е на основание чл. 44, ал. 2 във връзка с чл. 44, ал. 1, т. 1 […]
Дезинфекцират контейнерите за отпадъци
Дезинфекциране на съдовете за твърди битови отпадъци в Плевен извършва от началото на тази седмица почистващата фирма „А.С.А. България”. Общо 1200 контейнера тип „бобър” с вместимост 1.1 куб. м ще бъдат измити със специален немски дезинфекциращ комбиниран препарат.
Дейността се извършва всяка година през летните месеци, за да бъдат премахнати неприятните миризми и за да придобият по-добър външен вид контейнерите, припомни Иво Георгиев, управител на „А.С.А. България” филиал Плевен. Той уточни, че след измиването и дезинфекцията на 30 до 40 контейнера, специализираното транспортно средство се връща в базата и зарежда ново количество вода с разтворен в нея препарат.
Академик Светлин Русев: Творбите на профессор Кирил Мескин са като каменни икони, изпратени от света на сътворението
Кирил Мескин е от онези странни художници, които природата създава като част от себе си. Те, като че ли живеят с нея и чрез нейната материя и форма изпращат послания за нейния вътрешен живот. Това каза академик Светлин Русев при откриването на ретроспективната изложба в Арт център – Плевен. Той се върна в годините назад, когато младият Мескин започва борбата с камъка, преминава през творческите търсения и стига до изграждането на ваятел на тази материя. „Голяма част от авторите, които в младежките си години започнаха да работят с камък, с годините преминаха към материали с по-малко съпротивление. Кирил Мескин успя да съхрани една много капризна и трудна любов. Пренесе през годините нейната топлина, вяра и красота, като каменни икони изпратени от света на сътворението”, каза още академик Русев.
С ретроспективната си изложба професор Кирил Мескин отправя послания към своите почитатели. Експозицията събра многобройна публика от цялата страна. Сред официалните гости беше и кметът Георг Спартански, който поздрави професора за красивата изложба, като подчерта, че за него е удоволствие и привилегия да познава Кирил Мескин. „Защото той е не само голям творец, който се е доказал, но е и голям като човек. Във времето, в което живеем, да запазиш човешкото, да проявяваш съпричастност не само към личните, но и към обществените проблеми, да работиш почтено и достойно с висок професионализъм, това е качество, което не всеки притежава”, каза кметът.