Министерският съвет одобри проект на меморандум за разбирателство между правителствата на България и Румъния относно извършване на проучвания за изграждане на нови мостови съоръжения на река Дунав. Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията е упълномощен да проведе преговорите и да подпише Меморандума от името на българското правителство.
Подобни новини
Подготвят инсталациите за пускане на парното
От 7 октомври започва запълването с вода на вътрешните отоплителни инсталации в сградите. Това се прави във връзка с подготовката на предстоящия отоплителен сезон, съобщават от „Топлофикация” Плевен. Преди тази дата гражданите трябва да приключат с ремонтите по отоплителните инсталации, а преди запълването – да отворят напълно термостатичните вентили на отоплителните тела. След понижаване на среднодневните температури, отоплението на отделни сгради може да бъде пуснато предсрочно, за това е необходимо потребителите да изразят писмено желание.
Люба Нинова
Плевен подкрепи Париж
Малцина бяха плевенчаните, които се отзоваха на призива на Даниела Гонкова да дойдат в храм „Свети Николай” и да запалят свещичка в памет на загиналите в атентатите в Париж. В инициативата „Плевен подкрепя Париж” и в знак на съпричастност първи се включиха областният управител на област Плевен Ралица Добрева и плевенски журналисти. Панихидата за загиналите във френската столица беше отслужена от отец Христо в плевенския храм.
„Реших да направя тази инициатива, защото ние всички сме част от Европа“, каза Даниела Гонкова. „Трябва да подкрепим Париж в това, което се е случило. Ние не сме застраховани, като се има предвид, че целият бежански поток минава през нашата страна. Плевен не е изолиран от Европа и затова трябва да сме съпричастни със смъртта на тези невинни хора, които загинаха. Париж и Франция са символ на свободата, затова те трябва да бъдат подкрепени”, обясни Гонкова.
Предстоят най-хубавите и светли пролетни празници
В народните представи Лазаровден е празник на младостта и на пролетта. Свързва се със събуждането на новия живот, с надеждата за щастие, плодородие и щастлив семеен живот. Празнува се седмицата преди Великден и е винаги в събота, разказва Миглена Николаева, етнолог в отдел „Етнография” на Регионален исторически музей в Плевен.
На този ден лазаруват малки момичета и момите за женене. Хората вярват, че къща, в която са влизали лазарки, ще е честита, а стопаните ще са здрави през цялата година. Вярва се също, че мома, която не е лазарувала, няма да се омъжи. Лазарките задължително са облечени с невестински носии.