Съботата след Сирни Заговезни се празнува Тодоровден. Този празник се нарича още Тудорица, Тодорова събота или Конски Великден. Той е един от подвижните празници и мени мястото си в календара в зависимост от Великден. Празнува се за здраве на конете и малките кончета, каза за Радио Плевен Миглена Николаева, етнолог в Регионалния исторически музей.
Подобни новини
БАЛИЗ – Плевен ще търси средства за нов автомобил
Сдружение БАЛИЗ – Плевен си е поставило амбициозната цел да събере сумата от 19 000 лв. за купуване на микробус, който ще ползва Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания. Това съобщи Габриела Аспарухова – директор на центъра и добави, че новият автомобил ще превозва децата и специалистите. Това до голяма степен ще улесни работата, ще има начин деца, които ползват услугите, да бъдат извозвани от домовете си до социалната услуга и обратно /предимно за тези, които не са от Плевен/, също така ще има възможност специалисти да извършват домашни посещения и да работят с детето в домашни условия – категорична е Габриела Аспарухова. Тя определи условията в сградата на ул.„Даскал Димо” като много добри и отбеляза, че даренията за купуването на нов автомобил можете да направите чрез http://platformata.bg.
Неръждаемо глухарче ще инсталират във Водните огледала
Община Плевен обяви обществена поръчка с предмет „Обновяване и модернизация на физическата среда чрез реконструкция на централната пешеходна зона на гр. Плевен – ІІ етап,задопълнителни обекти „Водни огледала” и „Пеещ фонтан”. Процедурата е открита, по опростени правила. Това се прави с цел, от една страна, да се осигури максимална публичност, а от друга – да се защити обществения интерес посредством осъществяване на контрол върху разходването на средства от държавния бюджет и фондовете на Европейския съюз и едновременно с това да насърчи конкуренцията като създаде равни условия и прозрачност при участие в процедурата, е записано в документацията.
Областният управител ще гостува за Зарезан в Румъния
Областният управител на Плевенска област Илиян Йончев и главният секретар Емил Димитров ще гостуват на Община Александрия, Румъния за традиционния празник Трифон Зарезан. Това съобщават от пресцентъра на администрацията. Събитието се организира от Съюза на банатските българи, Дома на културата и Асоциацията за Румънско-българско приятелство „Зарезан”.