Църквата „Св. Николай” в Плевен се подготвя за храмовия празник. Днес трябва да приключи реставрацията на стенописите на външната фасада на сградата. На страничната стена са обновени изображенията на патрона на храма – Свети Николай и от двете му страни – архангелите Михаил и Гавриил. Над централния вход вече са възстановени изписаните образи на Светеца и Николай и главите на два херувима. Реставрацията е дело на иконописеца Иван Йотков, който от близо три месеца и половина се е заел с тази нелесна задача.
Подобни новини
Без атракциони на 15 май в центъра на Плевен
Тази година в центъра на Плевен за Празника му – 15 май, няма да се разполагат атракциони. Това каза кметът Георг Спартански във връзка с постъпили питания от собственици на подобни съоръжения в Центъра за градска мобилност. Градоначалникът е категоричен, че центърът на Плевен трябва да придобие европейски вид, а това не включва сергии и продажба на чорапи, гащи, мушами и локуми по време на празниците. А желаещите да предлагат свои стоки, могат да го правят около бившата Колописта или край входно-изходните артерии на града, но не в центъра му.
Рестартираха строителството на нова шивашка фабрика
„Радостен съм, че за трети път тази година инвеститор в Плевен започва строителство на предприятие за производство. Още по-хубавото е, че за втори път това е плевенски инвеститор. Това е доказателство, че икономиката ни се съживява и Плевен излиза от реанимацията и ще подлежи на активно лечение”, каза на церемонията по рестарта на строителството на новата шивашка фабрика за мъжки костюми, сака, панталони и якета на „Пагани стил” кметът на Община Плевен проф. д-р Димитър Стойков.
Ученици съчетават практиката с опазване на околната среда
Може ли практиката в училище да се съчетае с опазване на околната среда? Отговорът е положителен и намира потвърждение в инициативата на преподаватели и ученици от Професионалната гимназия по електроника и химични технологии „Асен Златаров”-Плевен, за която разказа инж. Боруш Сагунов – преподавател по компютърна техника и технологии. Идеята е възникнала преди две години, след промените на закона за забрана при изхвърлянето на отпадъци и електрониката, които са опасни за околната среда и здравето на хората. Така учители и ученици решили да започнат приемането и разглобяването на компютърна техника и електронни устройства и предаването им на фирма, която е лицензирана за приемане на части. Намерили са и такъв пункт в с.Дойренци, а със собственика си имат пълно доверие – каза за Радио „Плевен” инж. Сагунов. Той добави, че в момента могат да оформят протоколи за предадени ненужни устройства, които им служат за отчисляването им от активите на фирмите и организациите.