Повече от 200 студенти, докторанти и млади лекари от всички медицински университети в страната, от Военномедицинска академия, Софийски университет, Българска академия на науките, от 5 университетски болници и редица изследователски центрове у нас се включиха в ХІ-та Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари. Форумът се провежда от до 19 октомври в Телекомуникационния Ендоскопски Център в Медицински университет Плевен. Инициативата е под патронажа на проф. д-р Славчо Томов, ректор на висшето учебно заведение, с подкрепата на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ и Община Плевен.
Подобни новини
Над 500 участници събира фестивалът „Мизия танцува”
Петото издание на фестивала „Мизия танцува” събира над 500 участници от 20 клуба от различни части на страната. Събитието ще се проведе на 17 октомври, събота, от 10.30 часа, когато ще се състои официалното откриване. То ще продължи до 17.00 часа на централния площад „Възраждане” /при лошо време в зала „Спартак”/. Съорганизатори са плевенският клуб „Българско хоро” и Община Плевен.
Тричленното жури, оглавявано от доц. Красимир Петров – хореограф, етнограф и преподавател, председател на УС на Сдружението на танцовите дейци, ще присъди първа, втора и трета награда за цялостно представяне и награда за изпълнение на северняшко хоро.
По повод фестивала за първи път в града ни на пл. „Свободата” на 17 и 18 октомври ще отвори врати и Улица на занаятите под наслов „Назад във времето”.
Картини от миналото на Плевен показва д-р Васил Станев
„Забравеният Плевен” се нарича първата самостоятелна изложба на плевенския лекар Васил Станев, която може да бъде видяна във едно от фоайетата на Втора клинична база на УМБАЛ „Д-р Георги Странски”. Експозицията беше открита от доц. Александър Вълков, началник на Клиниката по ушни, носни и гърлени болести, заместник-изпълнителен директор на Университетската болница и декан на Факултет „Здравни грижи” в Медицински университет. Той сподели, че тази изложба е подкрепена от екипа на клиниката.
Идеята се ражда когато колегите на д-р Станев му подаряват статив и му пожелават да открие изложба.
РИОСВ очерта акцентите в дейността си за годината
Опазването на почвата, естествения ландшафт и биологичното разнообразие ще са акценти при осъществяване на контролна дейност от Регионална инспекция по околната среда и водите Плевен през 2014 г. От инспекцията напомнят, че физически и юридическа лица, които палят стърнища, носят административна отговорност. Паленето на стърнища води до вредни изменения в почвата и нарушаване на почвените функции. Унищожават се органичните съставки на повърхностния почвен слой, както и микроорганизмите, които подпомагат естественото почвообразуване. Унищожават се представители на защитени и други биологични видове, техните местообитания и места за размножаване. При изгарянето на стърнища в атмосферата се отделят голямо количество вредни газове, които засилват парниковия ефект и водят до промяна в климата.